Gelişimi hızla devam eden uluslararası lojistik sektöründe ürünlerin bir noktadan diğer noktaya transferinin en kaliteli ve güvenli şekilde sağlanması son derece önemlidir. Ayrıca ürün ve mal transferlerinde maliyet ürünlerin satış fiyatları oluşturulurken dikkat edilen ve bu fiyatları etkileyen unsurların başında yer almaktadır. Ürünlerin hammadde tedarik aşamasından son tüketiciye ulaşana kadar geçen sürenin her aşamasında lojistik hizmetler ciddi öneme sahiptir. Bu nedenle ürünlerin satış fiyatları belirlenirken özellikle lojistik hizmetlerine ayrılan maliyetler değerlendirilir. Dolayısıyla firmalar daha az maliyetli yolar arayarak lojistik hizmetlerine ayırdıkları bütçeyi minimum tutmaya çalışmaktadır. Denizyolu taşımacılığı ve konteyner taşımacılığı bu konuda firmaların özellikle uzun mesafelerde en fazla tercih ettiği lojistik hizmetler arasında yer almaktadır.

Uzun mesafelerde büyük yükler taşımasına imkan verdiği ve uygun maliyete sahip olduğu için en fazla tercih edilen taşımacılık türü olan denizyolu taşımacılığı genel olarak Liner ve Tramp taşımacılık olarak ikiye ayrılmakla birlikte bugün çoğunlukla denizyolu lojistik hizmetleri kapsamında konteyner taşımacılığı yapılmaktadır.

Denizyolu taşımacılığı ürünlerin transferinde süre sıkıntısı olmadığı durumlarda en fazla tercih edilen lojistik faaliyetidir. Genel anlamda iki şekilde denizyolu taşımacılığı yapılmaktadır. Bunlar Tramp Taşımacılık ve Liner Taşımacılığıdır.

Tramp ve Liner Taşımacılık Nedir ?

Tramp Taşımacılık, iki liman arasında yapılan ve belirli bir tarihi olmayan taşımacılıktır. Bu tür denizyolu taşımacılığında esas olan yükün varlığıdır. Geminin tamamını veya büyük bir kısmını kaplayan kömür, petrol, diğer madenler gibi yüklerin bir limandan diğerine yapılan taşıma şeklidir. Liner Taşımacılık ise, yükün değil hizmetin esas olduğu, gemilerin kalkış, varış ve aktarma limanlarının önceden belirlendiği denizyolu taşımacılık türüdür. Tarife esasına dayanan bir taşımacılık türü olduğu için gemiler önceden belirlenmiş tarihlerde limana giriş yapar ve yükleri taşıyıcı firmaya aktarılır. Konteyner taşımacılığı liner taşımacılığına örnek olarak gösterilebilmektedir.

detaylı bilgi ve fiyat almak için lütfen bizimle iletişime geçin...

Soru ve Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*