Kelime olarak parca anlamına gelen parsiyel, lojistik alanında sıklıkla kullanılan bir kavramdır. Yurtdışı ve yurtiçi taşımacılıkta yoğun olarak kullanılan parsiyel taşımacılık, aynı güzergahta taşınacak olan ve farklı müşterilere ait olan yüklerin aynı araçta taşıma ve transfer faaliyetleri olarak tanımlanmaktadır. Lojistik alanında fiziksel dağıtımın ve taşımacılığın bir parçası olarak önemli bir yere sahiptir.
Temel amacı aynı güzergah üzerinde taşınması talep edilen ve farklı müşterilere ait olan yüklerin tek bir araç ile bir noktadan diğerine taşınması olan parsiyel taşımacılık, yüklerin aynı araca yüklenmesi nedeniyle daha ekonomik taşıma imkanı sunmaktadır. Havayolu, denizyolu ve karayolunda parsiyel taşımacılık yapılabilmektedir. Hızlı bir şekilde ve kısa sürede teslimat yapılabilmesi nedeniyle genellikle en çok tercih edilen lojistik faaliyetlerden birisidir.

Parsiyel Tır Yüklemeleri
Tüm Avrupa’da 1500 kg üzerinde parsiyel yük taşımacılığı yapılmaktadır. Yük teslimatı, transit ve dağıtım terminalleri de kapsayan diğer sevkiyat türlerine kıyasla zaman bakımından avantaj sağlamaktadır. Bu bağlamda karayolu taşımacılığının önemli bir ayağı olarak varlık gösterdiği söylenebilmektedir. Parsiyel taşımacılıkta araç planlaması yapmak son derece önemlidir. Mal cinsi, ambalaj şekli, istiflenme şekline göre kendi arasında bir planlama yapılması gerekmektedir. Ayrıca depo planlaması da üzerinde durulması gereken bir diğer önemli noktadır.
Diğer önemli nokta, taşınacak olan yükün ağırlığı ve hacmidir. Karayolu taşımacılığı içerisinde yer alan parsiyel taşımacılıkta hesaplamalar, metreküp, ağırlık ve lademetre hesap ölçütleri kullanılarak yapılmaktadır. En x Boy x Yükseklik x Adet formülüyle M3 cinsinden parsiyel yük hesaplaması yapılabilmektedir. Buna göre;
1 m3 = 333 kg
1 ton = 3 m3
1 ldm = 1750 kg şeklinde hesaplanmaktadır.

Parsiyel Yük Taşımacılığının Türleri
Yaygın olarak kullanılan bir taşıma türü olan karayolu taşımacılığında RUT planlamasına uygun olarak dağıtım yapılmaktadır. Karayolu parsiyel yük taşımacılığında yükleme işlemi kapıdan veya depodan yapılabilmektedir.
Denizyolu parsiyel yük taşımacılığı konteyner ve açık yük olarak iki farklı taşımacılık seçeneği sunmaktadır. Yükler gemilere limanlardan gümrüklü olarak yüklenmektedir. Genel olarak parsiyel kargoların taşınmaları yapılan havayolu parsiyel yük taşımacılığında ise yüklemeler havaalanı veya havalimanlarından yapılmaktadır. Son olarak parsiyel yük taşımacılığında pek tercih edilmeyen bir yöntem olan demiryolu taşımacılığında vagonun bir kısmını kiralamasıyla taşıma maliyetleri oluşturulur ve sevkiyatlar gerçekleştirilir.

detaylı bilgi ve fiyat almak için lütfen bizimle iletişime geçin...

Soru ve Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*