Uluslararası Lojistik Firmalarının Hizmetleri Nelerdir?

Uluslararası lojistik hizmetlerin ne olduğu üzerinde durulmadan önce lojistik kavramı üzerinde durmak gerekmektedir. Wikipedia’da yer alan tanıma göre lojistik, “ürün, hizmet ve insan gibi kaynakların ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamanda temin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir. Herhangi bir pazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadan başarılması çok zordur. Lojistik, nakliye, envanter, depolama, malzeme idaresi ve ambalajlama bilgilerinin birleştirilmesini kapsar. “1900’lü yılların başlarında lojistik kavramı ilk olarak askeri malzeme, personel taşıma, bakım ve yenilenmesi için kullanılmıştır. Günümüzde bir ürünü tedarikçisinden son kullanıcısına ulaştırmak için gerekli tüm faaliyetler ve uygulamaları tanımlamak için kullanılmaktadır.

Müşteri ihtiyaçlarına göre ürünlerin üretildiği noktadan tüketim noktasına kadar tüm tedarik zinciri içerisindeki noktaların, servis hizmetlerin ve enformasyon akışının etkin ve verimli şekilde uygulanması ve kontrol edilmesi olarak tanımlanan lojistik faaliyetleri içerisinde yeni bir olgu olan uluslararası lojistik faaliyetleri uluslararası taşıma işlemlerinin tüm faaliyetlerini kapsamaktadır.

Uluslararası lojistik hizmetleri temel kategori altında üç farklı yolla gerçekleştirilebilir. Bu taşımacılık yolları karayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı ve havayolu taşımacılığıdır.

Karayolu Taşımacılığı
Ürünlerin istenilen yere ve zamanda güvenli, hızlı ve sağlam şekilde ulaştırılmasını sağlayan taşımacılık sistemidir. Karayolu taşımacılığı, başlangıç ve varış noktaları arasında aktarmaya ihtiyaç duymaksızın ürün taşımacılığına olanak sağlaması açısından diğer taşıma türlerine göre daha sık kullanılmaktadır. Kısa mesafe taşımacılıkta alternatif taşıma türlerine göre daha az maliyette olması karayolu taşımacılığın sahip olduğu avantajlardan birisidir. Ayrıca güvenilir olması nedeniyle sıklıkla kullanılan karayolu taşımacılığı her türlü ürünün veya eşyanın taşınmasına olanak sağlamaktadır.

Element Lojistik karayolu taşımacılığı hizmeti altında kolili/paletli genel kargo taşıma, proje/gabari yük taşıma, komple ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, düzenli grupaj ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, gabari dışı taşımalar, askılı tekstil ürünleri taşımacılığı ve kombine taşımacılık hizmeti sunmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığı
Genel tanımıyla malların denizyolu ve yük gemileri aracılığı ile bir limandan bir limana taşıma işlemine denizyolu taşımacılığı adı verilmektedir. Lojistik sektöründe hız, kaliteli mal taşıma ve düşük fiyat firmaların ithalat ve ihracat faaliyetlerinde önemlidir. Bu nedenle denizyolu taşımacılığı denize kıyısı bulunan ülkeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Diğer taşıma türlerine göre daha fazla yük taşınmasına imkan veren ve daha az maliyetli bir taşıma türü olan denizyolu taşımacılığı tramp ve liner olmak üzere iki farklı türde yapılmaktadır.

Havayolu Taşımacılığı
İki havalimanı arasında gerçekleştirilen ve süre olarak diğer taşıma türlerine göre daha hızlı şekilde ulaşım sağlayan taşıma hizmetlerine havayolu taşımacılığı denmektedir. orta ve uzun olarak nitelendirilebilecek mesafelerde en ideal taşıma yöntemi olan havayolu taşımacılığı değerli eşya taşımacılığı, medikal ürün taşımacılığı, çiçek veya çabuk bozulan gıdaların taşımacılığında sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer taşıma türlerine göre daha maliyetli bir yapıya sahip olması sahip olduğu dezavantajlarından birisidir. Ancak yine de hızlı ve güvenli taşımacılık sağlaması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır.
detaylı bilgi ve fiyat almak için lütfen bizimle iletişime geçin...

Soru ve Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*